سفارش تبلیغ
صبا ویژن

مجله برنج ایرانی

برنج هاشمی، محصولی خوش‌پخت و خوش‌عطر

برنج هاشمی از محصولات مرغوب مزارع برنج، در شمال کشور بوده و به عنوان یکی از چندین گونه برنج پرمصرف و پرطرفدار نزد ایرانیان شناخته می شود.

برنجی که حاصل زحمات یک کشاورز نابغه ایرانی، در سالیان نه چندان دور، بوده و نام آن نیز برگرفته از نام این کشاورز خوش‌ذوق، یعنی آقای هاشمی، می‌باشد.

کشت و تولید برنج هاشمی در اکثر نقاط شمالی کشور ایران، شامل استان‌های مازندران، گیلان و گلستان رایج بوده است.

اما با توجه به اینکه استان گیلان مبداء پیدایش  برنج هاشمی بوده، محصولاتی که در این استان کشت می‌شوند کیفیت نسبتا بالاتری در مقایسه با سایر استان‌ها دارند.

در طول زمان، استقبال مصرف‌کنندگان از این برنج، سبب کاهش علاقه‌مندی کشاورزان به کشت برخی از گونه‌های دیگر مانند برنج خزر و بینام گردیده است.

 

برنج هاشمی

ویژگی های برنج هاشمی

برنج‌های محلی در مقایسه با برنج‌های اصلاح نژاد شده و پرمحصول، مقاومت کمتری نسبت به انواع بیماری‌ها و آفات رایج در شالیزارها، مانند کرم ساقه‌خوار دارند و همین امر سبب شده تا استفاده از سموم، در زمان کشت این نوع از برنج‌ها، امری ضروری تلقی ‌گردد.

اما نکته حائز اهمیت در خصوص برنج هاشمی این است که نسبت به بیماری‌ها و آفات تا حدودی مقاوم‌تر بوده و در نتیجه نیاز کمتری به استفاده از سموم در طول دوره کشت دارد.

 

خصوصیات ظاهری برنج هاشمی

دانه‌های این نوع برنج کشیده و تا حدودی چاق‌تر از سایر گونه‌ها هستند. رنگ دانه‌ها سفید و اندکی مایل به کرم است. از لحاظ عطر برنج نیز، بسیار خوش‌عطر و با کیفیت است.

پس از پخت، دانه‌های برنج به خوبی قد کشیده و کاملا از هم جدا می‌شوند. ویژگی دیگر این برنج، حفظ نرمی، ظاهر مناسب و کیفیت مطلوب تا مدت زمان زیادی پس از پخت است.

 

کاشت برنج

برنج هاشمی باید در زمین‌هایی که غنی از مواد مغذی هستند کشت شوند و اگر در انتخاب زمین دقت نشود و شرایط تغذیه مناسب برای آن فراهم نگردد، در نهایت سبب خم شدن و افتادن ساقه‌ها روی زمین می‌شود، که این امر برداشت محصول توسط کشاورزان را با مشکلات زیادی رو به رو خواهد نمود.

این برنج با توجه به زمان رسیدن گونه‌های مختلف آن، به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌شوند. گونه‌ سرد با توجه به دیررس‌تر بودن (حدود 10 روز دیرتر) نسبت به گونه گرم، دارای کیفیت بالاتری می‌باشد.

 

چرا برنج هاشمی بخریم؟

مصرف کنندگان ایرانی همواره به دنبال تهیه برنج‌های خوش‌عطر و خوش طعمی هستند که مراسم و مهمانی‌های آنها را رنگ و بوی ویژه‌ای ببخشد. برنج اعلاء هاشمی بی‌شک انتخابی مناسب و منطبق بر ذائقه ایرانی خواهد بود.

برنجی که به واسطه استفاده کمتر از سموم در زمان کشت، محصول سالم‌تری می‌دهد و در کنار این ویژگی، خوش‌پخت بودن نیز، آن را از سایر رقبا متمایز می‌نماید.

میزان پروتئین در دانه‌های برنج هاشمی، درصد و نسبت قد کشیدن دانه‌ها، درصد آمیلوز و متوسط قوام ژل در این برنج بسیار مناسب می‌باشد.

همچنین این نوع برنج نیروبخش، فاقد کلسترول و دارای خواص گوارشی خوبی است. مجموع این ویژگی‌ها نشان می دهد که چرا باید مصرف‌کنندگان برنج هاشمی را به عنوان گزینه‌ای قابل قبول برای سفره‌های خود انتخاب نمایند.

نظرات (0)